V úterý 7.11. jsme se po druhé vyučovací hodině vypravili spolu s paní profesorkou Pokornou na výlet do Prahy, ale nikoliv za památkami, nýbrž do Akademie věd. Byli jsme zde v rámci Týdne Akademie věd, kdy všechny její instituce pořádají různé akce pro veřejnost.

Jako první jsme se po příjezdu do Prahy vydali do hlavní budovy Akademie věd na Národní třídě naproti Národnímu divadlu. Zde jsme se na výstavě Nová vlast Československo seznámili s vědci imigranty, kteří působili v naší zemi po 1. světové válce. Tyto vědce spojoval ruský původ a útěk před bolševickou revolucí. V nově vzniklém Československu našli útočiště a podíleli se na výzkumu, přihlásili řadu patentů a zasadili se o zavedení nových metod v lékařství nebo pěstování zemědělských plodin. Expozice byla rozdělena do čtyř částí podle oborů, ve kterých vědci působili: obor technologie, přírodních věd, lékařství a matematiky. Zde jsme se rozdělili do několika skupin a každá si vybrala jednoho z představených vědců. Z informací získaných na výstavě a z dalších zdrojů následně připravíme prezentace, jež budeme přednášet v nadcházející hodině dejepisu.

Po zhlédnutí výstavy si někteří prohlédli i další expozice v prostorách budovy, například snímky zvířat z africké savany z fotopastí, nebo obrázky pořízené během výzkumu rostlin v Himálajích z nadmořských výšek přes 5 000 metrů. Jiní se netrpělivě utíkali na oběd do rychlých občerstvení.

Po obědě jsme se sešli před obchodním centrem Quadrio a vydali se na přednášku do Matematického ústavu. Na přednášce nám Mgr. Vojtěch Pravda, PhD. vyprávěl o původu teorií, využití matematických výpočtů pro popis fyzikálních jevů například zákonů gravitace. Vysvětloval jak gravitace funguje, poukazoval na důležité osoby, které studovaly toto téma, od Isaaca Newtona po Alberta Einsteina a jeho teorii relativity. Zaměřil se konkrétně na gravitační vlny, které jsou řešením Einsteinových rovnic, i když Einstein si sám myslel že jsou pouze iluzorní, protože jejich detekce v jeho době nebyla možná. Poprvé se je podařilo zachytit až v roce 2015, tedy 60 let po jejich spočítání.

Velkou roli v prezentaci hrály černé díry. Doktor Pravda poukazoval na jejich důležitost a objasnil nám, že díky nim a jejich srážkám, máme možnost vidět miliardy let do minulosti. Měli jsme možnost na animací sledovat, jak taková srážka probíhá a jaká je struktura černých děr. Prezentace samozřejmě byla více rozvinutá, seznámila nás s základním principem speciální i obecné relativity, jak gravitace ohýbá časoprostor a jak je to s oběžnou dráhu Merkuru kolem Slunce.

Celá přednáška trvala něco okolo jedné hodiny, bylo tam klidné prostředí, s viditelně dobrou náladou. Přednáška byla velmi dobře obsáhlá a myslím, že si z ní každý něco odnesl. Po přednášce náš výlet skončil a my jsme se vraceli domů obohaceni spoustou nových poznatků a informací.