I během distanční výuky hledáme a nalézáme způsoby, jak naše hodiny oživit a učinit je pro studenty zajímavějšími. Jednou z možností je zapojení online besed a workshopů s odborníky na dané téma. Se třídou 1P a částí 4G jsme si vybrali workshop s názvem Data Detox z nabídky Centra současného umění DOX, který se zaměřoval na bezpečný pohyb na internetu. Jak se nám workshop líbil, jak probíhal a co si z něj studenti a studentky odnesly? Přečtěte si naše ohlasy!

Ve čtvrtek 4. února jsme se my, žáci 1. P, účastnili v rámci hodin češtiny online workshopu s názvem Data Detox. Vzhledem k tomu, že se akce konala přes aplikaci Zoom, se kterou většina z nás nemá zkušenosti, jsme na začátku museli překonat několik technických problémů. Přesto jsme se všichni zdárně připojili. Naše lektorka Dominika byla velmi příjemná a sympatická. Povídali jsme si o tom, co je to digitální profil, jaké informace o nás sbírají různé aplikace a webové stránky, často aniž bychom o tom věděli, a samozřejmě také jak se před tím můžeme co nejlépe chránit. Mně se workshop velmi líbil, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Myslím si, že v dnešní době je důležité se tématem soukromí na internetu zabývat.
(Marie Pavlíková)

Celým workshopem nás provázela mladá a velice sympatická slečna Dominika. Během této akce jsme byli seznámeni s mnoha nebezpečími a nástrahami internetu a bavili jsme se o tom, co všechno o nás vlastně naše aplikace vědí. Spíše než abychom byli pokáráni, co děláme špatně, jsme objevovali, jak náš telefon vlastně vnímá nás a naše okolí a jak jsme profilováni například společností Google. Co je to internet? Co je to internetový profil? Jak budu anonymní, když už víme, že při používání anonymního Google profilu stejně nejsme inkognito? Nad těmito otázkami (a mnohými dalšími) jsme během workshopu společně přemýšleli. Ovšem nebyla to jen nudná prezentace - byli jsme zapojeni, sdělovali jsme vlastní zkušenosti prostřednictvím anket a diskuzí. Byla to příjemná a naučná zkušenost. Navíc bylo fajn mít změnu a zpestření od každodenní výuky.
(Štěpánka Málková)

Workshop byl o tom, jaké osobní údaje sdílíme na internetu. Dozvěděli jsme se, jaké informace společnosti shromažďují a jak jim v tom můžeme zabránit. Proběhl také výzkum toho, co víme o shromažďování údajů a co si myslíme, že jsou osobní údaje. Mně osobně se to docela líbilo. Dozvěděl jsem se několik nových informací a myslím, že to byl docela interaktivní workshop. Bylo to velmi dobře organizované a velmi poučné, zejména pro lidi, kteří nejsou zvyklí na tento druh věcí. Dostali jsme také návod, jak můžete zajistit, aby vaše zařízení bylo bezpečnější pro vaše data.
(Arnošt Syrovátka)

Naše třída měla ve čtvrtek opravdu poučný den ohledně internetu a internetovém profilu. Zúčastnili jsme se workshopu Data Detox. Hned na začátku jsem věděla, že to bude opravdu užitečné. Nejdříve jsme se bavili obecně o sociálních sítích a o soukromí. Naší lektorce bylo kolem 30 let, takže jsme si s ní rozumněli, a celková atmosféra byla velmi příjemná. Ze začátku jsme moc nevěděli, jak se zapojit, ale později to šlo samo. Když jsme měli dotaz, lektorka nám velice ráda odpověděla a přidala pár informací navíc. Na konci nám ukázala pár aplikací a doporučení pro bezpečný pohyb a komunikaci na internetu. Díky tomuto workshopu víme, jak chránit náš internetový profil a jak si dávat pozor na internetu.
(Adéla Stádníková)

Vlastně jsme se dozvěděli, že pokud chcete na 100 % chránit své osobní údaje, nesměli byte vlastnit žádné sociální sítě. A to ani Google účet, přes který byste se dostali na internet. I přes tuto děsivou skutečnost byl workshop zajímavý a doporučila bych ho absolvovat více studentům.
(Barbora Prošková)

Tento workshop se mi moc líbil. Otevřel mi oči v tom, že bych si měla trochu více dávat pozor na to, co vlastně na internetu hledám, a inspiroval mě k tomu, abych si trochu přenastavila nastavení v mobilu a na počítači. Dominika, která workshop vedla, byla nadto moc sympatická.
(Tereza Pokorná)

Dozvěděli jsme se spoustu věcí (například o aplikacích, o vzniku a vývoji Googlu a celkově o vývoji internetu). Jediné, co mi vadí, je to, že takovéto přednášky nemáme častěji. Určitě bych to na naší škole po dobu online výuky ocenil.
(Ondřej Brambora)

Workshop se celou dobu ubíral směrem k soukromí na internetu – to zde bylo probráno téměř od základů (jak vlastně funguje připojení k internetu po technické stránce?) až po všechny možné techniky skrytí svého já a svých zájmů.
(Vojtěch Hartl)

Pro mě to byl dost naučný vzdělávací program. Díky přednášce jsem si po dlouhé době pročistila telefon. Jsem ráda, že jsme měli možnost zúčastnit se programu o tématu, které je pro náš současný život velmi důležité.
(Šárka Kaderová)

Za mě byl workshop skvělý, moc jsem si z něj odnesl a bylo to příjemné zpestření výuky.
(Jan Kosnar)

Díky tomuto workshopu jsem také zjistil, kolik mám aplikací v telefonu. Ty, které jsem nepotřeboval, jsem smazal, aby zbytečně nezabíraly místo v telefonu a zařízení poté mělo delší výdržnost baterie a celkovou životnost.
(Josef Kubera)

Na workshopu jsem se dozvěděla mnoho informací, které mě opravdu zaujaly. Někdy během distanční výuky má člověk náladu nic moc nedělat, slova učitelů jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Tento workshop byla ale opravdu zajímavý a dokázal upoutat naši pozornost.
(Hana Machulová)

Ten workshop nebyl vůbec špatný. Tématem bylo o soukromí na internetu. Ukázali nám, jakými způsoby z nás společnosti na internetu tahají osobní data a co s nimi dělají. Dozvěděli jsme se samozřejmě i o způsobech, jak zamezit tomuto sledování.
(Matyáš Novák)

Na workshopu jsem se dozvěděl, jak internet a různé aplikace sbírají naše informace a jak se proti tomu bránit. Líbil se mi způsob komunikace s námi, ankety a velký prostor pro názory nebo otázky. Dozvěděl jsem se tak i postoj spolužáků.
(Filip Šena)

Dominika byla velmi kvalifikovaná a hodně toho věděla. Překvapilo mě, kolik mobilních aplikací zbytečně potřebuje vidět mou polohu a další soukromé údaje.
(Štěpán Šmíd)

Slečna lektorka měla skvělý přístup, dokázala nám vysvětlit spoustu věcí a dala nám spoustu tipů. Klidně bych se podívala i na další semináře, bylo to moc fajn.
(Kateřina Urbanová)

Dominika, která nás při workshopu prováděla, byla celkem dost znalá, a protože nebyla zas o tolik starší než my, tak jsme si s ní celkem dobře rozumněli a mohli si toho víc říct.
(Alexandr Žamboch)

Mně osobně se to opravdu líbilo. Dost věcí jsem sice již znala, ale to nové, co jsem se dozvěděla, bylo opravdu zajímavé. Přednášku celkově hodnotím pozitivně.
(Julie Krejčová)

Líbilo se mi, že Dominika jen nepovídala, ale snažila se do programu zapojit ostatní. Měla příjemný hlas, takže se to dobře poslouchalo. Původně se mi tam moc nechtělo, ale nakonec se mi to moc líbilo.
(Barbora Macáková)