Pomoc jiným

Darujte knížku a pomozte tak těm, kteří to potřebují

Jsme skupinka kamarádů z Dvořákova gymnázia zapojených v programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE). Ten má tři části - rozvoj talentu, sport a dobrovolnictví. Dobrovolnická aktivita tří z nás spočívá v pořádání benefiční akce, zbytek našeho týmu a pár učitelů nám pomáhá.

Budeme vybírat knihy, které už lidi nechtějí mít doma, ale myslí si, že by se mohly líbit někomu jinému. Tyto knihy budeme prodávat na již zmíněné akci, která bude doprovázet přijímací zkoušky na Dvořákovo gymnázium v Kralupech. Pokud si ale někdo od nás bude chtít koupit knihu někdy jindy, stačí se s námi dohodnout.

Všechny peníze, které vyděláme, půjdou na táborskou organizaci Kaňka o.p.s., která poskytuje denní stacionář postiženým dětem. Potřebují finanční pomoc, aby mohli rozšířit své prostory a věnovat se tak více dětem.

Jestliže máte zájem přispět nějakou hezkou knížkou, můžete ji odnést do městské knihovny v Kralupech nad Vltavou. Pokud jste z Dvořákova gymnázia, můžete nám knihy předat přímo ve škole nebo před ní. Dohodneme se po e-mailu.

Máte-li nějaké otázky, napište nám na sbirkaknih@dgkralupy.eu! Najdete nás i na instagramu pod jménem @zpolice.dopolice


Každá knížka se počítá!

Studenti DG a účastníci DofE


Martin Ovsenák

Na začátku roku 2016 byl Martin normální zdravý muž. Hrál na kytaru, jezdil na windsurfu, chodil po horách, hrál zápasy v pingpongu, plaval, včelařil, pracoval naplno v IT oboru. Přes léto se ale objevily první potíže a na podzim následovala nečekaná diagnóza - ALS. Postupně ztrácel hybnost a schopnost artikulovat, stupňovaly se problémy s dýcháním. Dnes se Martin pohybuje pouze na elektrickém invalidním vozíku, dýchá pomocí plicního ventilátoru a dorozumívá se přes počítač ovládaný očima. 

Tři měsíce před stanovením diagnózy se dali dohromady s nyní manželkou Lucií a o dva roky později se jim narodila dcerka. Díky ní je všechno veselejší. K ní má Lucie z předchozího vztahu ještě dvě malé děti. 

Péče o domácnost, děti a manžela je velmi náročná, k tomu se přidává i veškeré papírování, zajišťování, kontakt s úřady a další. Rodině velmi pomáhá paní pečovatelka, která zaskočí Lucii na dobu, kdy potřebuje zajet pro děti do školy, na nákup, zařizovat vše potřebné nebo jen tak na procházku s dětmi. Protože Martin musí mít dohled 24 hodin denně, je pečovatelská pomoc zcela zásadní. Bez ní by to nešlo. A vzhledem k tomu, že po jarní covidové přestávce jim společnost Procare již neobnovila denní docházku zdravotní sestry, je všechno o to těžší.

Pečovatelská pomoc vychází měsíčně na cca 12.000 Kč. Na polovinu přispívá ALSA.

začátek roku 2023

Milí přátelé, děkuji vám mnohokrát za pomoc ve sbírce Alsa z.s. K datu ukončení sbírky se vybralo přes 220 % cílové částky. Moc mě těší, že zveřejněním odkazu na sbírku pomohlo velkou měrou právě kralupské gymnázium, kde jsem prožil nezapomenutelné čtyři roky jako student ročníku, maturujícího v r. 1996.
Přeji všem krásné dny a Dvořákovu gymnáziu mnoho zdaru do budoucích let.
Martin

konec roku 2023
Nyní se Martin téměř nemůže hýbat, je na vozíku a na plicní ventilaci. S okolím komunikuje přes počítač ovládaný očima. Díky úsilí rodiny se podařilo jej dostat do domácí péče, žije s manželkou, jejími dvěma dětmi a malou dcerou.
Kvůli ventilaci ale potřebuje nepřetržitý dohled druhé osoby, doslova 24/7/365. Když se mu dostanou hleny do dýchacích cest, je potřeba je ihned odsát.
Manželka Lucie se stará nejen o manžela, ale i o děti, a proto nemůže být 24 hodin denně doma. Na jakýkoliv odchod z domova potřebuje placenou pomoc někoho dalšího.