V minulých dnech jsme se hned dvakrát zúčastnili zajímavé exkurze.

Poprvé jsme jeli se třídou za vysvědčení do Prahy. Sraz byl na nádraží s paní profesorkou Junáškovou a profesorkou Popovou, jeli jsme vlakem do Prahy a pěšky došli do Pražské tržnice. V hale 17 bylo to, kvůli čemu jsme sem přijeli: výstava Světy české animace.

„Bylo to super. Celou dobu jsme si to užívali, bylo tam vše možné, potom jsme se vyfotili. Šli jsme si něco koupit. Udělali jsme si skupinky a koukali jsme se na nějaký animovaný film, třeba my jsme koukali na Cestu do pravěku.“

Výstava přehledným a názorným způsobem popisovala historii animace, jednotlivé kroky práce na animovaném filmu, způsoby animace, výtvarné prostředky, naše přední animátory i studia, která se v České republice animací zabývají. Ve vitrínách sedělo či stálo mnoho loutek z animovaných filmů nebo večerníčků, stejně tak jako jsme mohli obdivovat rekvizity, dekorace a prohlédnout si scénáře nebo kresby.

Ale shlédnout přes 140 animovaných filmů, které tu běžely, nebylo v našich silách, takže každý si musel vybrat ty, které ho nejvíce zaujaly.

Naše druhá cesta do Prahy byla s paními profesorkami J. Novákovou a Junáškovou do Technického muzea na workshop s tématem času. Dozvěděli jsme se spoustu nového a souvislosti, které nás ani nenapadly. Už víme, jak měřit čas pomocí vody, svíčky, zapáleného dřívka, jak poznat rok podle slunce a mnoho dalšího. Postavili jsme si Stonehenge a víme, co a jak měří Pražský orloj.

Jsme rádi, že jsme měli čas obdivovat i staré stroje (auta, letadla, vlaky či kola) ve velké hale Technického muzea.

Taková škola nás opravdu baví.

 

                                                      Alžběta Majerová a Gabriela Junášková