Fyziklání 2025 je soutěž, která má za cíl podpořit zájem o fyziku mezi studenty středních škol a poskytnout jim platformu, kde mohou předvést své znalosti a zároveň se seznámit s aktuálními trendy ve vědecké praxi. Soutěž pořádají studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a je určena pro ty, kteří si chtějí prohloubit teoretické i praktické dovednosti v oboru. Náš tým “Dvořákovi vědci” ve složení Petr Mareš, Matyáš Žamboch, Vojtěch Kratochvíl a Vít Louša na pražském Fyziklání strávil tři dny, které pro nás představovaly nejen soutěžní výzvu, ale i cenné odborné zážitky a kontakty.

Ráno jsme vyrazili do Prahy, kde nás čekaly přednášky a exkurze v laboratořích. Program byl rozmanitý a pokrýval řadu témat z moderní fyziky. Největší dojem na nás udělala science show, která byla zaměřena na efektní vizuální experimenty – ukázky, které byly působivé na pohled a nabídly nám inspiraci pro vlastní nápady, například na uspořádání Noci vědců v září 2025. Večer jsme se přesunuli na Matfyz do Troji, kde proběhla panelová diskuze. Vybraní vědci nám představili své profesní zkušenosti, vysvětlili, jak funguje vědecká kariéra, a umožnili nám klást otázky, čímž jsme získali cenný vhled do světa vědy.

Druhý den jsme ráno dorazili do Letňan, kde začala slavnostní prezence týmů. V obří hale letňanského Expa, kde se sešlo přes tisíc účastníků z různých zemí, byla zahájena samotná soutěž. Během tří hodin jsme se snažili vyřešit co nejvíce úloh z různých oblastí fyziky v kategorii C, přičemž příklady prověřovaly jak teoretické znalosti, tak schopnost aplikovat fyzikální zákony v praxi. Po soutěžním bloku následovalo vyhlášení vítězů, předávání diplomů a rozbor úloh. Večer, který připadl na Valentýna, se konala party v klubu pronajatém Matfyzem. Tato společenská akce byla příležitostí k neformálnímu setkání a networkingu s kolegy a dalšími účastníky.

Poslední den akce byl opět věnován přednáškám a další science show, která doplnila odborný program o aktuální trendy a experimentální techniky.

Náš tým “Dvořákovi vědci” dosáhl 43 bodů a umístil se 35. z 91 týmů v naší kategorii. Fyziklání 2025 nám poskytlo jedinečnou příležitost spojit soutěžní atmosféru s odborným vzděláváním, setkat se s představiteli vědecké komunity a navázat kontakty, které mohou být přínosné pro naši budoucí kariéru. Pro více informací o soutěži doporučujeme navštívit oficiální web akce.

Autor článku: Petr Mareš