Posledního měsíc školního roku je tu a všichni se těšíme na volno spojené se závěrem června i na Dny za školou. Ještě dřív nás ale bude čekat také Den pro DG. Odehraje se 20. 6. a jedná se o nový koncept, ve kterém budeme mít možnost vyslechnout si množství informací z vašeho vybraného oboru. Jak většina z vás ví, tato akce je složena z přednášek a workshopů se zajímavými lidmi, které sami studenti a také profesoři pozvali. Tento program má široký výběr témat, takže každý si najde to své. Nezapomeňte se přihlásit co nejdřív po otevření formuláře, ať se dostanete k přednášejícímu, který vás nejvíc láká!

A jaká témata vás čekají?

 • SPORT - vážné zranění není překážkou
 • KRIMINALISTIKA - z pochůzkáře na detektiva
 • PŘÍRODA - krásy divočiny a jejích národů, zákulisí národních parků
 • STUDIJNÍ ŽIVOT - Erasmus a jeho možnosti, matematické soutěže
 • ŽURNALISTIKA - co o ČT nevíte
 • MEDICÍNA - specializovaná léčba, jak zachránit život
 • PODNIKÁNÍ - LEGO nejen hračkou, rady z různých oborů, jak začít
 • UMĚNÍ - design vlastní záložky
 • JAZYK A KULTURA - japonština nejen pro znalce (sushi nečekejte)

Těšíte se? Tohle zdaleka není všechno! Tak nezapomeňte a sledujte email, instagram a informační dokument s anotacemi jednotlivých programů!

Veronika Sáblová, Adéla Šavrdová, Klára Linhartová

Kapacita přednášek bohužel není neomezená, proto je třeba se na každou přednášku přihlásit:

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

Vyberte si z lákavého programu

 1. blok přednášek 9:00–10:30

 

přednášející

učebna

Adamcová

Zuzana

přízemí uč. 4

Boukalová

Hedvika

přízemí uč. 8

Duspiva

Jiří

2. patro uč. 27

Gleichová

Tereza

přízemí uč. 1

Holeček

Petr

přízemí uč. 3

Hošek

Michael

areál jazyků uč. 43

Kuptíková

Michaela

1. patro uč. 14

Loužecká

Aneta

1. patro uč. 11

Malcová

Viktorie

suterén tělocvična

Maloy Řezáčová

Pavlína

přízemí uč. 6

Paluka

Robert

1. patro uč. 13

Přibáň

Jiří

přízemí uč. 2

Randák

Dušan

1. patro uč. 12

Sitař

Radim

2. patro uč. 23

Stehlíková

Mariana

přízemí uč. 5

Šeba

Patrik

2. patro uč. 22

Štros

Ondřej

2. patro uč. 25

Trněný

Marek

2. patro uč. 24

Volák

Filip

2. patro uč. 21

 1. blok přednášek 11:00–12:30

přednášející

učebna

Adamcová

Zuzana

přízemí uč. 4

Boukal

Tomáš

suterén hudebna

Gleichová

Tereza

přízemí uč. 1

Habart

Tomáš

1. patro uč. 14

Kovandová

Kamila

areál jazyků uč. 42

Kujan

René

2. patro uč. 27

Loužecká

Aneta

1. patro uč. 11

Malcová

Viktorie

suterén tělocvična

Marek

Anna

areál jazyků uč. 43

Paluka

Robert

1. patro uč. 13

Přibáň

Jiří

přízemí uč. 2

Simerská

Lenka

1. patro uč. 12

Sitař

Radim

2. patro uč. 23

Stehlíková

Mariana

přízemí uč. 5

Šeba

Patrik

2. patro uč. 22

Štros

Ondřej

2. patro uč. 25

Trněný

Marek

2. patro uč. 24

Volák

Filip

2. patro uč. 21

Kapacita přednášek bohužel není neomezená, proto je třeba se na každou přednášku přihlásit:

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

Seznamte se s přednášejícími!

Zuzana Adamcová

workshop

Studenti si vyrobí záložku/přání technikou koláže podle vzorů a instrukcí. Materiál poskytne instruktorka. Studenti si přinesou pouze vlastní nůžky a tyčinkové lepidlo na papír. Vhodnější pro primu a sekundu.

Tomáš Boukal

přednáška s hudebními ukázkami 

Tajemství hudby: etnická hudba pohledem etnologa. Zamyšlení nad významem hudby v kultuře a náboženství původních obyvatel nejen Sibiře a Severní Ameriky.

Hedvika Boukalová

workshop

Pro studenty vyššího gymnázia: Setkání je koncipováno jako ukázka několika činností, úkolů, které může forenzní psycholog realizovat. Bude to nahlédnutí do oblasti poznávání osobnosti a motivace obviněného / pachatele (psychodiagnostika), podpora policejních činností (konzultace při výslechu), podpora a diagnostika obětí (intervence a psychodiagnostika), příklad oblasti výzkumu ve forenzní psychologii (problematika očitých svědků). Otázky budou vítány.

Jiří Duspiva

přednáška/seminář

Seminář je zaměřen na otázky historie jaderné energetiky v ČR, zajištění jaderné bezpečnosti a programům jejího zvyšování. Samostatná část bude věnována havarijním událostem, ke kterým v historii došlo. Nedílnou součástí rovněž bude vhled do stávajícího stavu a plánované budoucnosti ve světě a v ČR.

Erasmus a spol. - Kamila Kovandová, Ema Jandová, Pavlína Zemková, Milan Marsa, Magdalena Turnbull

přednáška spojená s debatou

Naše škola získala akreditaci projektu Erasmus+, v jehož rámci je možno vycestovat na tzv. individuální mobilitu, což v praxi znamená studijní pobyt v zahraničí. Naši hosté vám přiblíží, jak to na takovém studijním pobytu probíhá a co to obnáší. Vítáni jsou ti, kteří by se sami chtěli v budoucnu takového pobytu zúčastnit, ale i ti, kteří by si rádi poslechli vyprávění svých spolužáků, kteří již tuto zkušenost mají.

Tereza Gleichová

přednáška s diskuzí (o žurnalistice), možná ukázka práce reportéra

Nedávno absolventka naší školy a již točí pro hlavní zpravodajskou relaci České televize – věnuje se hlavně ekonomice, energetice a politice. Vidět ji můžete ve Zprávách: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000110430/

Přijďte zjistit, jak se studuje žurnalistika a kudy vede cesta na Kavčí hory? Jak vznikají Zprávy a co se může stát při živém vstupu do vysílání?

Tomáš Habart

beseda/workshop

Už jsi někdy byl/a v zahraničí měsíc, půl roku nebo třeba i déle? Tak si představ, že bys musel/a vyjet na dobu neurčitou, bez rodičů, bez kamarádů, bez známých. A nebyla by to dovolená ani Erasmus.

Chceš se dozvědět o tom, co řeší, oceňují, potřebují mladí lidé, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou agresí? Přijď si o tom popovídat s Tomášem Habartem z Člověka v tísni.

Petr Holeček

přednáška/diskuse

Víte, jak je to s rozdělením funkcí výkonných a zákonodárných, s odlišením horní a dolní komory a třeba i s posloupností schvalování zákonů? Jaký je rozdíl v práci politika v městském zastupitelstvu, na Kraji, v parlamentu, v Senátu? Zajímáte se o rozvoj Kralup, nebo máte dokonce vlastní nápady? Přijďte je sdílet se současným místostarostou a dřívějším starostou, který se místnímu dění věnuje už třicet let a který sbíral zkušenosti a úspěchy také jako poslanec a senátor. Těší se na vás.

Michael Hošek

přednáška/debata

Milovníci přírody, zbystřete! Prezident evropské sítě národních parků Europarc Federation vás seznámí se stavem ochrany přírody a environmentálními problémy na Kavkaze, Balkáně a ve vybraných zemích Evropy včetně ČR. V přednášce se objeví řada příkladů z terénu včetně bohaté fotodokumentace.

René Kujan

přednáška/beseda

Když se tento ultramaratonec po autonehodě dověděl, že pokud se vůbec bude hýbat, pak jen omezeně, rozhodl se tomu nevěřit. Za půl roku klusal a postupně se vrátil k běhání naplno. Svoji činnost spojuje se Sportovním klubem vozíčkářů, pracuje pro sport.cz a hudy.cz

Michaela Kuptíková

prezentace/zážitkový workshop

 1. Paměť národa - uchovávání autentického vyprávění pamětníků přes projekt Příběhy našich sousedů a tím zprostředkování komunikace student - senior, nenápadné poznávání historie skrze příběhy, nakouknutí do práce reportéra, odkrývání zapomenutých životních příběhů v místních komunitách, zážitkové workshopy k hlubšímu nahlédnutí na historické události 20.století - opět přes příběhy pamětníků
 2. "aktivní občanství" aneb - kdo jiný, než já? :-))...aneb ještě "jaký si to uděláš, takový to máš":-)) - rozvoj komunity, kde žiji a i místa, kde žiji - organizace veřejného plánování s Nadací VIA, založení spolku Natvrdlí a co to obnáší radostí a aktivit posouvat život ve městě jako občan, proč a jak podpora sdružení Naše děti v Kongu a taky DS Scéna!!:-))

Aneta Loužecká

Aneta Loužecká je kralupská ledolezkyně. Letos se stala mistryní světa v ledolezení na rychlost v kanadském Edmontonu, současně vyhrála celý seriál závodů Světového poháru v ledolezení na rychlost. Je studnicí příběhů a o svých zážitcích z lezení (nejen) po ledu dokáže poutavě vyprávět. A kromě toho pracuje v pražské ZOO jako chovatelka.

Viktorie Malcová

workshop

Pořád si nejste jistí, že byste dokázali v případě ohrožení života dostatečně rychle a správně zareagovat? Něco tušíte, ale zatím jste si to nemohli příliš prakticky vyzkoušet? Tak si to zkuste s Viky, jednou z našich absolventek - mediček, kterou první pomoc baví.

Pavlína Maloy Řezáčová 

přednáška s besedou

Na DG milovala biologii, chemii a fyziku. Vystudovala biologii v ČR i v americkém Dallasu a stala se docentku biofyziky na Jihočeské universitě. Vede výzkumnou skupinu na Ústavu Akademie věd a pedagogicky působí na UK a JČU. Jejím výzkumným zájmem je struktura bílkovin a její využití k pochopení jejich biologické funkce anebo k vývoji léků. V přednášce a diskusi Pavlína představí svůj vědecký obor, svou kariéru a možná i své koníčky.

"Nestudovalas nadarmo!" je rodinná hláška, kterou se chválí jakýkoliv úspěch, například povedenou bábovku :)

Anna Marek

přednáška

Možná se zajímáte o soutěž Pangea. Snad si i myslíte i na slušný výsledek… Pak je nejspíš tahle prezentace přesně pro vás, odpoví totiž na následující otázky: K čemu jsou dobré matematické soutěže? A jak si mezi ostatními stojí Pangea? Jak vypadá zákulisí soutěže a jak je to s počty účastníků? Podle jakých kritérií se vůbec úlohy tvoří? Co tvůrcům nejvíc ztěžuje práci? Na závěr vás čekají i ukázky zajímavých úloh.

Robert Paluka

interaktivní beseda

Syrová policejní práce ne vždy vypadá jako v televizním seriálu. Setkání s komisařem stálé výjezdové skupiny SKPV ti poodhalí různé policejní služby, přiblíží skutečnou práci policajta a určitě uslyšíš i reálné kazuistiky z praxe.

Jiří Přibáň

diskuse, k četbě předem kratinká povídka 

Člověk je stvoření hledající smysl všeho, nejvíc své vlastní existence. Tím se liší od všech ostatních stvoření. Hledá smysl ve společnosti, kultuře a umění a ptá se, jakým zákonům je lidský život podřízen. Athénský filosof Sokratés kritizoval představu o přirozeném zákonu silnějšího a postavil proti němu spravedlnost jako základní ctnost, která je založena schopností člověka rozlišit dobro od zla a vede k tomu, co Řekové označovali jako eudaimonia, tedy šťastnému životu. Nejen Sokratovi, ale také spisovatelům Albertu Camusovi nebo Franzi Kafkovi a rapperovi Kendricku Lamarovi se bude věnovat tato diskuze.

Dušan Randák

beseda

Živý chat s odborníkem na témata z oblasti psychiatrie, adiktologie (léčba závislostí) a motivace vrcholových sportovců. Ptát se můžete na cokoliv, co vás zajímá.

Lenka Simerská

interaktivní workshop

Zajímalo by vás probrat otázky genderu, rovných příležitostí mužů a žen, CSR a odměňování? Pak se přihlaste na workshop Lenky Simerské, naší absolventky, která v této oblasti aktuálně působí na Ministerstvu práce a sociálních věcí a  vstoupila i do politiky. Sama odmítá být “úřednicí s rákoskou”, volí cestu vzdělávání, postupných kroků a diskuse, která lidem pomáhá vypořádávat se s těmito novými tématy. 

Radim Sitař

přednáška/debata/workshop

Ještě před nedávnem pro vás organizoval školní parlament a skvělé akce jako sportovní DG Race, který za covidu vytáhl z domu nejednoho lenocha. Další život vzal po svém zvyku útokem, přes zastupitelstvo a práci s komunitou: stojí např. za vybudováním nové stezky v Nelahozevsi. A teď už vám může vyprávět i o tom, jaké je to v kanceláři prezidenta. Kdo chce rady, jak na takovou kariéru, ať se zúčastní. :) Během workshopu si zkusíte napsat žádost o stáž svých snů.

Mariana Stehlíková

interaktivní přednáška

Od třinácti propadla japonské kultuře a jazyku a učila se ho pilně v kurzech. V 17 letech pak strávila v Zemi vycházejícího slunce 8 měsíců a zamilovala si ji nadobro. Teď je čerstvě po maturitě a chystá se studovat japanistiku. S Vámi se ráda podělí o své znalosti, zážitky i praktické rady pro cestování.

Patrik Šeba

přednáška/beseda

Od původně rebela a nyní podnikatele v energetice, nemovitostech i zemědělství) uslyšíte mnoho. Např. o přístupu k studiu, o práci s vlastními silnými a slabými stránkami, finanční gramotnosti, o zkratkách k úspěchu (které nefungují), o rozhodování, o nápadech pro podnikání/investování, o tom, jak nás formuje kolektiv a prostředí, o smyslu a o tom, že peníze nejsou všechno, o tom, jak začít…

Ondřej Štros

interaktivní přednáška/debata

Přednáška vás seznámí se stavebnicí LEGO, s její historií, sběratelstvím, skladováním, defekty, investováním, užitečnými webovkami i s LEGO „nej“. Poradí také, jak rozjet vlastní podnikání. V případě zájmu si mohou účastníci sepsat doma svou LEGO sbírku a společně ji s přednášejícím nacenit.

Marek Trněný

přednáška s besedou

Přední český hematolog a onkolog seděl ve stejných třídách jako vy! Moderni medicína a léčba nádorových onemocnění za dobu jeho kariéry ohromně pokročila a otevírá neuvěřitelné možnosti léčby. M. Trněný bude hovořit o moderní medicíně, biologické, ale zároveň orientované celostně na lidskou bytost, etické otázky ostatně řeší po celou dobu své profesionální dráhy. Připravte si otázky a přijďte!

Filip Volák

přednáška s besedou

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor geografie–biologie. Během studií učil na Prvním obnoveném reálném gymnáziu v Praze, v letech 2002–2014 působil jako pedagog na DG a od roku 2007 jako ředitel Společnosti pro rozvoj Dvořákova gymnázia, naší ops. V listopadu 2014 byl zvolen starostou Veltrus. S Vámi přijde probrat, jaké to je, když má člověk na starosti město a také pořádá nejrůznější akce a podniky. Jak vypadá místní politika? Co trápí starosty? Jak se má člověk na takovou roli připravit?