Rozpustilá 2. G se ve čtvrtek 25. října 2018 vydala sbírat zkušenosti do Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské, který mimochodem slaví 95. výročí, přesně jako naše škola. Sekundu totiž čeká v letošním roce "mediální výstup", což si demokratickou většinou zvolila. Ještě není zřejmé, jakou bude mít výstup podobu (časopis, rozhlasové vysílání, web), ale každopádně bude v angličtině, a proto byli našimi vynikajícími a chápavými průvodci redaktoři zahraniční redakce Pavel Novák a Martin Balucha.

Krátký ponor do minulosti rozhlasu v podzemní galerii neuškodil, vždyť Český rozhlas byl ne-li první, pak mezi prvními u každé zásadní události uplynulého století. Redaktoři nám ukázali, ve kterých místech se v utajení ještě vysílalo za okupace vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Měli jsme šanci si uvědomit, jak neuvěřitelně pokročila nahrávací, komunikační, vysílací a přenosová technika. Ve studiu Rádia Wave, které vysílá alternativní hudbu pro mladé lidi, jsme dokonce směli chvíli pobýt i v okamžiku, kdy se rozsvítilo světlo "On air" a moderátoři Tereza s Šimonem mluvili do éteru. Tohle studio je jako jediné prosklené a umožňuje částečně propojení s děním na ulici.

 

Prošli jsme newsroomem Radiožurnálu, dověděli se, jak probíhá příprava zpráv a kdo všechno se na ní podílí a na chvilku jsme obsadili několik volných studií. V posledním jsme si dokonce mohli vyzkoušet čtení zpráv, které – jak všichni uznali – chce cvik, patřičné vzdělání a vyjadřovací schopnosti, které musíme ještě hodně trénovat. Své první rozhlasové nahrávky si budeme moci po zpracování poslechnout. Zážitek technicky zaměřených studentů ještě umocnila jízda pater nosterem na rozloučenou.

Po téhle návštěvě má u studentů Český rozhlas ještě větší respekt. A některé by možná lákala i rozhlasová kariéra...