Letos jsme měli úžasnou příležitost vyrazit na Erasmus do Španělska. Původně se mělo jednat o výměnný pobyt spojený se studiem a poznáváním španělského školství, ale nakonec se pobyt změnil spíše v nezapomenutelné ,,prázdninové dobrodružství” a kulturní zážitek.

Původní plán byl, že budeme bydlet v rodinách se španělskými studenty, ale ti s námi nakonec nechtěli sdílet bydlení ani v Čechách ani ve Španělsku. Možná kvůli tomu, že nás považovali za příliš hlučné nebo že byli katolíci a dívky by musely bydlet s chlapci. Takže jsme zůstali sami, ale moc nám to nevadilo. Naopak!

Bydleli jsme v Granadě, v nádherné vile s bazénem. Každé ráno a večer jsme si užívali slunce a koupání v bazénu, což bylo skvělé, protože v Granadě bylo opravdu horko.

Když jsme neměli žádné povinnosti, vyrazili jsme objevovat krásy tohoto starobylého města. Během jednoho večera jsme navštívili hudební a taneční vystoupení flamenca. 

Jedním z vrcholů našeho pobytu byla návštěva Alhambry. Tento středověký palácový a pevnostní komplex je opravdu okouzlující a plný historie snoubící křesťanské a arabské umění.

Procházeli jsme se mezi krásnými zahradami, obdivovali jsme nádherné mozaiky a nasávali atmosféru osmi  staletí. Bylo to jako cestování časem do období maurské nadvlády, kterou ukončilo znovudobytí Andalusie katolickými králi.

Kromě návštěvy Alhambry, arabské čtvrti Albaicín a dalších granadských pamětihodností jsme podnikli i výlet k horské říčce a soutěsce Los Cahorros. Výlet to byl osvěžující a dobrodružný. Brodili jsme se přes kameny, podlézali převisy nad řekou a užívali si chladivou vodu uprostřed horské přírody. Bylo to příjemné osvěžení od městského horka a chvíle, kdy jsme se mohli uvolnit a relaxovat.

A i přesto, že jsme nebydleli u Španělů doma, se nám podařilo se s nimi dobře seznámit. Byli velmi přátelští a ochotní nám ukázat jejich zvyky a tradice.

Rychle jsme si našli společná témata k hovoru a zjistili jsme, že máme mnoho společného. Naučili jsme se od nich nová španělská slovíčka a hovorové konverzační obraty, z nichž některé jsou i využitelné v hodinách španělštiny.

Poslední dva dny našeho pobytu jsme strávili v přístavním městě Almuñécar. Bylo to dokonalé zakončení našeho španělského dobrodružství. Dny jsme trávili na pláži, kde jsme se opalovali, koupali v moři, zkoumali podmořský život, hráli plážové hry a vypravili se na moře na objevnou výpravu na paddleboardech a kajacích. Večery jsme pak strávili procházkami po městě, ochutnáváním místních specialit a zkoumáním nočního života.

Celý tento pobyt byl plný zážitků a nezapomenutelných momentů. I když jsme nepoznali španělskou domácnost tak, jak jsme původně plánovali, nakonec jsme si to užili možná ještě víc. Poznali jsme krásy Andalusie, procvičili si španělštinu, angličtinu a především jsme si užili spoustu zábavy s novými kamarády a našimi spolužáky napříč dvěma třídami.

A nesmím zapomenout na naše dvě učitelky, které byly úžasné. Bez jejich pomoci a podpory by celý tento výlet nebyl možný. Byly vždy připravené nám vyjít vstříc, poradit a postaraly se o to, aby vše probíhalo hladce. Patří jim velké díky za to, že nám umožnily prožít tak skvělý Erasmus.

Byl to prostě báječný Erasmus a já se seznámil s novými kamarády (máme s nimi skupinu na posílání instagram brainrot reelsů - neznali co znamená sigma jen dělali dap jak v roce 2016).

Autoři článku: Jakub Lev a Milan Marsa, 6.G