3.B na exkurzi ve ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi

Štítky:

Ilustrační obrázek Jako třída jsme již od začátku školního roku plánovali výlet do Mladé Boleslavi s exkurzí do muzea českého automobilismu a návštěvou výrobního procesu vozů Škoda. Ve čtvrtek 14. 6. se nám tento plán podařilo zrealizovat.

 

Několika vlaky jsme se přepravili až na stanici Mladá Boleslav-město, kde, ač se zde dnes nachází centrum čtyřicetitisícového města, se ještě před dvaceti lety zelenala pole. Areál, který má rozlohu 2,2 kilometru (je tedy větší než státy Vatikán a Monako), zaměstnává 44 000 lidí a denně vyrobí 23 000 automobilů. A zde naše cesta teprve začíná...

 

V muzeu jsme shlédli celou historii automobilky Škoda, od skromných začátků s jízdními koly a motorkami přes „mafiánsky" vyhlížející automobily 30. let až po současné trendy jako je Octavia a Kodiaq. Součástí jsou také interaktivní panely s informacemi ale i hrou, rovněž z prostředí motorových vozidel.

 

Následná návštěva výrobních hal se neobešla bez bezpečnostních prvků, kterými nás vybavili ještě v muzeu. V první hale jsme viděli svařovaní, přepravu a kontrolu jednotlivých karoserií. Zde pracuje více strojů než lidí, vše probíhá automatizovaně a člověk je zcela omráčen tím, jak někdo dokáže zkoordinovat stovky strojů tak, aby se u nich jedna karoserie zdržela jen na 58 vteřin.

 

V další hale je zaměstnanců podstatně víc, neboť tam se do karoserií přidávají ochranné prvky jako výztuže, airbagy apod. Auta jedou na páse a každý tým o zhruba pěti až šesti zaměstnancích má opět necelou minutu na to, aby zvládl vše, co udělat má. Materiál zde přepravují vozíky, které jsou zcela bez řidiče a jezdí po vyznačených trasách.

 

V poslední hale jsme viděli, jak se lisují jednotlivé díly. Z velkých rolí se zde lisují jak velké díly (např. střechy), tak i pomocné výztuže o velikosti malého sešitu. Každá raznice stojí přibližně čtvrt miliardy korun a váží přes 40 tun.

 

Zde naše exkurze skončila. Po rozchodu jsme vyrazili zpět na železniční zastávku, odkud nás vlak odvezl zpět do Kralup.

 

Jiří Sojka, 3.B

Fotografie